Ekozalecajki

Jak wskazać Gościom działania pomagające dbać o otoczenie

Nie wierzycie, że regulamin może być fajnie napisany przy równoczesnym wskazywaniu Gościom, jak mogą pomóc Wam w zmniejszaniu negatywnego wpływu na środowisko?   Et voila! Skorzystajcie z naszego szablonu. 

To dopiero draft, nad którym jeszcze pracujemy, ale spokojnie możecie zabrać ze sobą przynajmniej wybrane punkty i dołożyć je do swoich „zasad użytkowania obiektu”. Możecie się inspirować, a nawet kopiować żywcem, ale nie zapomnijcie, by dopasować treści ekozalecajek do swojego miejsca.

Ekozalecajki, czyli jak możecie pomóc nam dbać o przyrodę i dobre kontakty z sąsiadami

Czy nazwalibyśmy nasze „zalecajki” regulaminem? Chyba nie, bo regulamin kojarzy się z przymusem, czasem - z groźbą. A my nie chcemy Was straszyć - kolejką karnych szotów oleju z czarnuszki ani nawet lekturą trzech pierwszych rozdziałów taryf i opłat portowych.

Wolimy Wam po prostu wskazać, w jaki sposób możecie mniej szkodzić otoczeniu i wręcz wspierać jego funkcjonowanie. No i przede wszystkim chcemy pomóc Wam zrozumieć, dlaczego te konkretne działania są ważne.

Po co to? A no choćby po to, byście mogli cieszyć oczy głęboko nasyconą zielenią, chłonąć zapach leśnej ściółki, a nie potykać się o śmieci i wstrzymywać oddech przy każdym napotkanym papierzaku. Im lepszy stan naszego środowiska, tym więcej korzyści DLA NAS. W końcu gdzie najlepiej uspokoić zmęczony od bodźców mózg, jeśli nie w kojących okolicznościach niczym niezakłóconej przyrody? Chcemy, byście razem z nami mogli coraz mocniej cieszyć się jego pięknem - teraz, za rok i za każdym razem, gdy znowu zapragniecie się u nas zaszyć i zregenerować przeciążone zmysły.

Poniżej zbiór dobrych praktyk. Podejmując je, bardzo ułatwiacie nam pielęgnowanie naszego otoczenia. Dziękujemy!

Odpady:

  1. U nas odpady wymagają starannej segregacji. Kosze do segregacji znajdziecie w kuchni pod zlewem, a ogólne kontenery - w wiacie śmietnikowej przed wjazdem.
  2. Kosze i pojemniki są odpowiednio opisane. Gdzie wrzucić papier po kanapce? Pomogą Wam naklejki na poszczególnych pojemnikach/instrukcja wisząca koło zlewu (#ecohint: brudny papier do zmieszanych).
  3. Jeśli nie chcecie pożyczać kuwety od naszego kota, do toalety nie wrzucajcie niczego poza papierem toaletowym. Tutaj grafika dla utrwalenia przekazu.
  4. Dla Waszej wygody, w łazience znajdziecie osobny kosz na odpady higieniczne. Jeśli będziecie mieli odpady sortowalne, np. plastikową butelkę po szamponie, wyrzućcie ją do pojemnika na plastiki.
  5. W naszym miejscu zbieramy osobno elektroodpady oraz lekarstwa. Jeśli macie zużytą baterię, Waszemu dziecku zepsuła się zabawka elektroniczna albo nie zamierzacie jednak dokończyć antybiotyku, bo wino stygnie, a znajomi mrugają wyczekująco - tego typu odpady wrzućcie do pudełka z napisem „inne” (znajdziecie je koło lodówki). 
Czemu to ważne? Przykładowo, jedna mała bateria z zegarka elektronicznego potrafi skazić aż 400 litrów wody. Z uszkodzonych i niezabezpieczonych sprzętów elektronicznych do środowiska potrafi się dostać m.in. rtęć, brom, chrom, ołów czy freon. Dlatego zostawcie nam wszelką elektronikę i lekarstwa osobno, a my przekażemy je w odpowiednie miejsce.
  1. Pamiętajcie, aby nie zostawiać worków z odpadami „luzem” na zewnątrz, ponieważ mogą one zwabić dzikie zwierzęta. A wtedy będziecie musieli cieszyć się ogrodem stylizowanym na średnio eleganckie mini wysypisko.
  2. Posiadamy ekologiczną oczyszczalnię ścieków, więc aby nie uszkodzić bakterii odpowiedzialnych za rozkład substancji, nie można wpuszczać do odpływu żadnych resztek żywności, tłuszczy/oleju, produktów higienicznych lub podobnych. Z tego powodu prosimy Was, aby wszelkie resztki żywności (z wyjątkiem…), wyrzucać do odpadów bio.
  3. Jesteście ploggerami? A może zwyczajnie zbieracie śmieci, bo każdy widok papierka na łące trzepie Wami jak nalewka na dziadkowym bimbrze? Rozumiemy doskonale. Gdybyście chcieli, możecie zabrać na spacer dodatkowe worki i rękawiczki (znajdziecie je w szafce pod zlewem), a znalezione po drodze odpady przynieść pod naszą wiatę śmietnikową. Taką aktywność nagradzamy ciachem/butelką piwa/bezterminową x % zniżką na przyszły przyjazd/(inną rzeczą, którą jesteście chętni rozważyć jako nagrodę dla Gości za sprzątanie Waszej okolicy).

Komunikacja:

  1. Bardzo doceniamy, jeśli przyjedziecie do nas komunikacją zbiorową. Oto wskazówki, jak do nas dotrzeć: .....
  2. Jeśli chcecie niezależnie poruszać się po okolicy, w wiacie garażowej stoją do Waszej dyspozycji dwa rowery/hulajnogi (za darmo/za opłatą … zł/dzień).
  3. Jeśli poruszacie się elektrykiem, na naszym podwórku znajdziecie stację ładowania ze złączem …., zasilaną z naszej fotowoltaiki. Moc ładowarki wynosi ok. …., a za doładowanie nie pobieramy dodatkowych opłat/ pobieramy opłatę wysokości … zł/…. kW.

Ogród i dzikie zwierzęta:

  1. Pewnie zauważyliście, że część naszych terenów zielonych nie jest koszona, nie wszędzie grabimy liście, a niektóre fragmenty terenu mogłyby być scenografią do „Tajemniczego Ogrodu”. To celowe działanie, aby zapylacze miały co jeść, ptaki założyły bezpieczne siedliska, a miejscowy ekosystem zwiększał swoją odporność. Dzięki temu możecie sycić oczy wielobarwnymi dywanami z kwiatów, ptaki zaśpiewają Wam wieczorne serenady, u sąsiada kupicie naturalny miód, a Wasze tło do epickich zdjęć nie ogranicza się do smutnego tujowiska i rabatek w betonowych kagańcach.
  2. Wykosiliśmy ścieżki do swobodnego przemieszczania się, a jeśli obawiacie się kleszczy, skorzystajcie z naturalnego środka na kleszcze, który znajdziecie w szafce na wejściu.
  3. Kochamy zwierzaki i domyślamy się, że podglądanie ptaków albo saren podchodzących pod dom to dla Was również niemała gratka. Dlatego do Waszej dyspozycji zostawiamy lornetkę (na półce przy wejściu), atlas ptaków Mazur (w biblioteczce na salonowej półce z książkami). 
  4. Jednocześnie prosimy Was, aby obserwować zwierzęta jedynie z duuużej odległości i w żadnym wypadku nie wabić ich jedzeniem. Wabienie oraz dokarmianie zwierząt zmienia ich zwyczaje żywieniowe i często powoduje zatrucia pokarmowe, prowadzące nawet do ich śmierci. Dokarmianie skłania zwierzęta do kontaktu z ludźmi. A jak wiecie, nieraz takie działanie powodowało obrażenia po obu stronach, a nawet odstrzał niewinnego zwierzęcia.
  5. Pamiętajcie też, żeby resztki organiczne typu skórki po bananach zabierać ze sobą (możecie je chować do pojemników na jedzenie, które są do Waszej dyspozycji w szafce kuchennej). Nawet ogryzek z jabłka również powinien wrócić razem z nami i zostać wyrzucony do kosza zamiast w plenerze, ponieważ nie jest naturalnym składnikiem leśnego ekosystemu i wabi zwierzęta.
  6. W naszym ogródku/okolicy rośnie mnóstwo dobroczynnych ziół. Jeśli chcecie, opowiemy Wam o nich/na półce z książkami znajdziecie atlas jadalnych chwastów, które możecie wykorzystać do gotowania.
  7. Wiele fikuśnych roślin i grzybów, które napotkacie w lesie lub na naszym terenie, to cenny pokarm dla wielu gatunków zwierząt. Docenimy, jeśli postaracie się ich nie zniszczyć (m.in. grzybów o śmiesznych kształtach).
  8. Ze względu na obecność leśnych sąsiadów, prosimy, abyście słuchali muzyki w domu, przy zamkniętych drzwiach/oknach lub stosunkowo cicho. Polecamy też korzystanie z otoczenia i wsłuchiwanie się w leśne koncerty:)
  9. Pająki. To nasi antykomarowi i antymuchowi sprzymierzeńcy. Prosimy nie robić im krzywdy. Można samodzielnie wyrzucić je na dwór – albo zawiadomić nas.
  10. Nietoperze i ropuchy - patrz powyżej. To dzięki nim możecie chłonąć pastelowe zachody słońca na tarasie, bez mgiełki z DEETu i antykomarowych szprejów. Może i są sąsiadami wizualnie dyskusyjnymi, ale sponsorują Wam urlop ze zdecydowanie mniejszą liczbą ukąszeń.

Nasze i Wasze zwierzaki:

  1. Lubicie zwierzaki? Świetnie się składa, bo mieszkają u nas …….. . Nie wszystkie z nich lubią być dotykane - niektórzy z naszych milusińskich to podręcznikowi introwertycy, chodzący własnymi ścieżkami. Jeśli uszanujecie ich przestrzeń, pozwolą Wam na podziwianie i spokojną sesję fotograficzną, z której wyjdziecie bez bęcków.
  2. Aby nie wyczerpać baterii społecznych naszych zwierząt, oto główne zasady interakcji:
  • dziwnie byście się czuli, gdyby ktoś obcy się za Wami kręcił? No to bez problemu zrozumiecie, że jeśli zwierzaki od Was uciekają, najlepiej za nimi nie podążać i dać im czas na oswojenie się z Waszą obecnością.
  • gdyby jakaś obca pani lub pan zaczęła Was bez uprzedzenia dotykać, w najlepszym przypadku pewnie odskoczylibyście zaskoczeni. Właśnie z tego powodu nie macamy zwierząt, jeśli okazują niepokój i zdenerwowanie. Nawet wtedy, gdy wyglądają jak pluszaki, które tylko czekają na przytulanie.
  • choć nasze łasuchy nierzadko udają zagłodzone zwierzęta i dopraszają się o smakołyki, nie ulegajcie tym gastrożebrakom:) Zasada jest prosta: o ile nie macie od nas jasnej zgody, nie karmcie zwierząt - a już zwłaszcza „ludzkim jedzeniem”, które jest dla nich bardzo szkodliwe. 
  • jeśli zachowacie względną ciszę i spokojne ruchy, prawdopodobnie nigdy nie dowiecie się, czy te ząbki są faktycznie ostre, czy tylko na takie wyglądają.
  • nie oddzielamy młodych zwierzaków od ich rodziców do zdjęcia albo miziania. Jeśli zwierzak sam zdecydował się do Was podejść i pozwala się głaskać: nie ma problemu - czochrajcie się, dopóki obie strony czują się z tym w porządku.
  • jeśli przyjechaliście z dziećmi, wytłumaczcie im zasady interakcji ze zwierzętami oraz nie zostawiajcie ich bez opieki, gdy przebywają w obecności naszej futrzasto-pierzastej gwardii. 
  1. Jeśli przyjechaliście ze swoim zwierzakiem, pamiętajcie, że nie może on stwarzać zagrożenia dla innych mieszkańców naszego miejsca - Gości, pracowników, sąsiadów, ale także dzikich oraz udomowionych zwierząt. To oznacza, że psy oraz koty wychodzące powinny spacerować na smyczy - zwłaszcza, jeśli planujecie spacer po lesie. Prosimy także o sprzątanie po swoich podopiecznych.

Okoliczni mieszkańcy:

Z naszymi sąsiadami trzymamy sztamę i dbamy o te relacje, jakby to była misja dyplomatyczna ONZu:) Dlatego bardzo prosimy Was, abyście:

  • przestrzegali ciszy nocnej: może nie tak karnie jak na koloniach - z zegarkiem w ręku, ale z ogólnorozsądkowym wyczuciem. Czyli jeśli planujecie w nocy potańczyć, przenieście się do wnętrza domu i zamknijcie szczelnie okna i drzwi, żeby dźwięki wirowały tylko w Waszej przestrzeni, a sąsiedzi mogli chrapać spokojnie,
  • jeśli macie w planie odwiedzenie pobliskiej cerkwi lub kościoła, pamiętajcie o stosownej odzieży. Co prawda nikt Was raczej nie skrzyczy, jeśli wkroczycie w przepasce na biodra, ale przychylność miejscowych lepiej mieć niż nie mieć:)
  • kochacie fotografię? Ekstra! Prawdopodobnie nasi sąsiedzi ucieszą się z ładnych portretów, ale pamiętajcie, by wcześniej zapytać ich o zgodę, zamiast dojeżdżać ich po kryjomu jak paparazzi Britney. Zwłaszcza, jeśli na zdjęciach miałyby być widoczne ich twarze.

Woda, światło, ogrzewanie:

  1. Macie ochotę posiedzieć przy rozpalonym kominku? Oto instrukcja, jak palić wydajnie, ale bez spalania kilku m3 przy jednym posiedzeniu: (Wasza instrukcja + BHP).
  2. Przyjmuje się, że najzdrowsza temperatura do spania to 18-20 st. C. Aktualną temperaturę we wnętrzu możecie sprawdzić na termometrze (półka z książkami). Jeśli potrzebujecie przewietrzyć pomieszczenie, zróbcie to krótko, a intensywnie: otwórzcie kilka okien na raz i zamknijcie po minucie lub dwóch. Dzięki temu nie ochłodzicie nadmiernie pomieszczenia.
  3. Szanujemy wodę i energię elektryczną i zachęcamy Was do tego samego. Nie namawiamy Wam do kąpieli w deszczu, ale docenimy, jeśli zakręcicie wodę na czas szczotkowania zębów. Zamiast od rana włączać klimę, najpierw zacienicie nasłonecznione okna roletami i przewietrzycie pokój rano, gdy powietrze jest jeszcze przyjemnie chłodne. To często drobiazgi, które nie zepsują Wam wakacji, ale w dłuższym czasie pozwolą zaoszczędzić sporo zasobów przyrodniczych.
  4. W korytarzu i przy wejściu mamy zainstalowane czujniki ruchu automatycznie regulujące oświetlenie, ale światło na schodach i przy tarasie regulujecie według potrzeb. Pamiętajcie, aby gasić je, jeśli z niego nie korzystacie - zwłaszcza na noc. Dzięki temu nietoperze seryjnie zjadają komary, zające buszują w trawie, a inne żyjątka funkcjonują bez zakłóceń.
  5. Pewnie o tym wiecie, ale wspomnimy dla porządku: nie należy używać grilli jednorazowych. Czemu? To produkcja zupełnie zbędnych odpadów (bez możliwości recyklingu), zagrożenie pożarowe, a dla Was posiłek mniej więcej tak zdrowy, jak inhalacje z rury wydechowej w aucie z dieslem (dla motoryzacyjnych bystrzaków: bardzo niezdrowe:)). Do Waszej dyspozycji jest ognisko/grill elektryczny/inne, więc nie ma sensu konserwować się poliolefiną i innymi szkodliwymi substancjami.
  6. Uwielbiacie pić gorącą herbatę? Nie musicie za każdym razem pykać czajnika - w szafce nad zlewem znajdziecie termos. Jak to mówią: go nuts with it:)
  7. Jeśli macie potrzebę zrobić pranie, w koszu obok pralki znajdziecie delikatny płyn do prania tkanin kolorowych i białych. Wystarczy pół nakrętki i 30 st. (40 st., jeśli pierzecie zabrudzenia po dzieciakach:) Trudne plamy polecamy wcześniej namoczyć w misce stojącej za pralką). Do prania skorzystajcie z programu nr 3 (eko, a skuteczny).

Kuchnia:

  1. Nasza kranówka jest w pełni zdatna do picia, więc nie potrzebujecie przywozić własnej wody w plastikach. Do Waszej dyspozycji jest również dzbanek z filtrem.
  2. W górnej szafce nad lodówką znajdziecie butelki na wodę wielorazowego użytku. Śmiało pożyczajcie je na spacery po okolicy lub trening.
  3. W tej samej szafce znajdziecie też pojemniki na jedzenie. Wrzućcie je do plecaka, gdy planujecie wyjście na szamę (do nich spakujecie ewentualne resztki posiłku), zakupy na miejscowym targu (będą idealne na produkty na wagę).
  4. Kawa i herbaty posiadają certyfikaty FairTrade/Rolnictwo Ekologiczne UE/inne lub pochodzą z ogródka naszego i naszych sąsiadów. Częstujcie się.
  5. Korzystając ze zmywarki, wybierzcie tryb eko (drugi przycisk od lewej). W szufladzie koło zlewu znajdziecie ekologiczne tabletki do zmywarki, a w razie potrzeby: sól oraz nabłyszczacz. Płyn do mycia naczyń posiada certyfikat Ecolabel, a zmywaczki są wykonane z celulozy. Jeśli chcesz wesprzeć nasze ekostarania, starajcie się przede wszystkim korzystać ze zmywarki (najlepiej załadowanej w pełni) oraz oszczędnie używać wodę w czasie ręcznego mycia naczyń.
  6. Nie marnujemy jedzenia i zachęcamy Was do tego samego: 
  • jeśli zostało Wam wciąż dobre jedzenie, którego nie chcecie zabierać (np. otwarte masło, trzy jajka) zostawcie je w lodówce,
  • jeśli macie resztki z niedojedzonych posiłków, wrzucajcie je do kosza z odpadami bio (trafią potem do naszego kompostownika/bioodpadów),
  • nasze kurki chętnie zjedzą po Was skorupki od jajek, które możecie wrzucać do tego małego plastikowego wiaderka pod zlewem. Dzięki!

Czasoumilacze:

  1. Znamy takie adresy, gdzie kupicie lokalnie i zdrowo, a przy okazji wesprzecie naszych sąsiadów/fajną inicjatywę/działania bliskie naszym wartościom. Oto namiary na etyczne atrakcje i zakupy: .....
Stwórz listę miejscowych, odpowiedzialnych przedsiębiorców, którym sprawy środowiskowe nie są obojętne.
Zbierz adresy przyjaznych środowisku placówek gastronomicznych, kawiarni dających zniżki za zakup kawy do własnego kubka, etycznych atrakcji turystycznych i miejsc noclegowych, sklepów, w których można nabyć wiele produktów na wagę oraz sprzedających lokalne rękodzieło itp.

To nie tylko wsparcie miejsc z filozofią podobną Twojej i promowanie idei rozwoju zrównoważonego, ale także bezcenne wskazówki dla Twoich Gości. Możesz też po prostu dodać namiary na sąsiadów, którzy sprzedają własne weki, drewniane zabawki, poduszki z gryki, lawendę z ich ogródka - niech również partycypują w korzyściach z ruchu turystycznego, a Twoi Goście wrócą z oryginalnymi pamiątkami.
  1. Jeśli macie ochotę na lekką lekturę, w salonie znajdziecie półkę z kilkoma klasykami o ochronie przyrody (m.in. biografię Simony Kossak, Palmy na biegunie północnym, książkę o drzewach ilustrowaną przez Piotra Sochę i in.).
  2. Marzy Wam się piknik jak u Kubusia Puchatka? Nie kupujcie jednorazowych naczyń i sztućców. W naszej kuchni znajdziecie kosz piknikowy, do którego możecie załadować i Wasze łakocie (albo te, które kupicie od naszych polecanych sąsiadów) oraz nasze naczynia i sztućce. Torbę na drobiazgi i koc znajdziecie w spiżarce.
  3. Macie chętkę na ciekawe wydarzenie kulturalne, ale brakuje Wam czasu na szukanie? Dajcie znać, a wskażemy Wam, co ciekawego szykuje się w okolicy w czasie Waszego pobytu oraz gdzie można kupić wytwory naszych miejscowych artystów, np. …. obrazy X.

Inne:

  1. Lubimy drugi obieg i mocno wspieramy gospodarkę cyrkularną, więc jeśli macie na zbyciu wciąż sprawne i nieuszkodzone …. (książki o tematyce…/ekologiczne sadzonki i nasiona/dekoracje/cokolwiek, co zbieracie lub moglibyście potrzebować), przywieźcie je do nas.

    Chętnie odwdzięczymy się darmowym … (smoothie/obiadem/miską malin z ogródka/miodem z własnej pasieki/zniżką na pobyt/darmowym dostępem do rowerów elektrycznych na cały dzień/czymkolwiek innym, czym chcielibyście/moglibyście się podzielić z Gośćmi).