Responsible Travel Program Results

Miejsca spoza Slowhopa, które ukończyły naszą certyfikację

Czego jeszcze nie wiecie o Slowhopie?

  • Formujemy ekipę na coroczny Bussiness Run,
  • Czasem chodzimy po biurze boso,
  • Z tym całym „eko" to my zupełnie na poważnie!

Stworzyliśmy Responsible Travel Program - certyfikację na bazie samooceny, która:

  • pomaga Gospodarzom w podejmowaniu dobrych praktyk, a także wyróżnia ich starania na tle innych obiektów noclegowych,
  • dostarcza Gościom transparentną informację o ekostaraniach Gospodarzy, ułatwiając wyjazdy z przynajmniej trochę mniejszym śladem środowiskowym i wybór miejsc, które podejmują aktywności wspierające swoje otoczenie.

Tym samym rozpoczęliśmy mierzalne działania w zakresie promowania postaw proekologicznych w turystyce. Ogłaszamy koniec ery nic nie mówiących „zielonych listków” i obietnic „zbliżenia do Natury”, bez równoczesnego o nią dbania.

Pierwsza edycja przyniosła nam nam wiele niespodzianek: od liczby zgłoszeń, aż po tatuaż na ramieniu Marcina - współzałożyciela Slowhopa (wodny, ale zawsze!). Mamy też w naszym gronie miejsca, które nie należą do slowhopowej familii, ale idea troski o otoczenie łączy nas bez względu na formalne więzy. Te miejsca prezentujemy Wam poniżej.

Czernica 64

Czernica 64 to wschodząca ruinerska gwiazda na Dolnym Śląsku. Gospodarze - Asia i Maciek - pieczołowicie rewitalizują każdy szczegół, na nowo zapisując historię w 180-letnich murach.

Najważniejsze ekostarania:

  • U Asi i Maćka sytuacja jest dynamiczna, ponieważ są na etapie remontu poniemieckiego, przysłupowego domu wpisanego do gminnego spisu zabytków. A ponieważ chcą przywrócić jego dawny blask jak najwierniej historii i z możliwie małą szkodą dla planety, wymaga to nie lada akrobacji. Dom jednak trafił w ręce pasjonatów o specjalistycznej wiedzy, a w tym roku Gospodarze z sukcesem zorganizowali prelekcję o ekologicznym remoncie domu przysłupowego w ramach corocznych Dni Otwartych Domów Przysłupowych.
  • Tutaj elementy z odzysku to nawet 95% wyposażenia, a dom jest odnawiany zgodnie z filozofią zero waste, np. stare, brzydkie, niespróchniałe deski z podłogi wylądowały na suficie, stara glina z szachulca została rozmiękczona, uplastycziona i wróciła na elewację. Gospodarze starają się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów.
  • Oczywiście nic się nie marnuje - niewykorzystane elementy są wymieniane między sąsiadami, a jeśli Gospodarze chcą coś zmienić, to podejmują się renowacji, uskuteczniając praktyki obiegu zamkniętego.
  • W międzyczasie przywracają powierzchnię biologicznie czynną: oczyszczają działkę z gruzu i starych płyt, zasiali trawę, założyli jagodnik oraz posadzili drzewa owocowe.

Plan na najbliższy rok:

  • Kupowanie w dużych zbiorczych opakowaniach chemii i produktów spożywczych oraz uprawa większej ilości warzyw i owoców, dzięki czemu zredukowana zostanie ilość tworzyw sztucznych.
  • Bardziej szczegółowa rozmowa z Gośćmi dotycząca segregacji śmieci i racjonalnego korzystania z wody.
  • Dodanie w obiekcie emblematów zachęcających Gości do segregacji, gaszenia światła i innych nawyków proekologicznych.

Macie chętkę na szczegóły? Pełny raport znajdziecie tutaj.